מדריך הטמעת אודיו בסרטי וידיאו ללקויי ראייה ועיוורים

במהלך צפייה בסרטוני וידאו רבים ניתן לראות כי לקויי ראייה ועיוורים עלולים להתקשות מאוד בעבודה מולם. במידה והסט כולל הוראות מדויקות או דיבור לכל אורכו, ניתן להתמודד עמו, אך מה קורה במקרה ואין דיבור כלל או שהסרטון בשפה שונה משפתו של המשתמש? הכתוביות או העזרים המופיעים על המסך מקשים מאוד על לקויי הראייה ואינם עוזרים כלל לעיוורים שבינינו.
כיום קיימות בשוק המחשבים מספר תוכנות שנועדו לעזור בהתגברות על מכשול זה. חלקן יכולות להוסיף קובץ אודיו קולי כתיאור לסרטון, חלקן מוסיפות זאת כקובץ מוזיקה – אך כולן נועדו לפתור את הבעיה. נתמקד הפעם על תכנת movie maker של windows live בגרסת windows 7 המקנה לנו את האופציה לערוך תמונות וסרטונים.
הצעד הראשון הוא לערוך התקנה של כל חבילת windows live המאפשרת התקנת יוצר הסרטים המבוקש.
בתוך התוכנה ישנה אפשרות לאחד בין קבצי האודיו והווידאו, לבחון את השוני של רמות השמע ביניהם ולוודא כי משיגים את האיזון המושלם עבור המשתמש הנדרש לכך.

צעד ראשון: הכנה נפרדת של קבצי האודיו והווידאו

יש לעבור על סרטון הווידאו עליו אתם מעוניינים לעבוד ולבחון היכן בדיוק תרצו להכניס את השינויים והעריכות הקוליות. לאחר מכן יש להכין על פי נתונים אלו הקלטות או קובץ של מנוע דיבור המותאם במיוחד לנקודות אותם אספתם לפני כן.
כעת יש לפתוח את תוכנת movie maker שהורדתם מבעוד מועד על ידי חיפושה בתפריט ה-"התחל" ופתיחתה.
צעד שני: הוספת סרטון הווידאו הרצוי, לאחר מכן יש לוודא שאתם מגיעים ללשונית עליה כתובה המילה "בית" ושם לעמוד על "הוספת סרטי וידאו ותמונות" – שם תוכלו להעלות את סרטון הווידאו עליו תהיו מעוניינים לעבוד. אם אתם רוצים ליצור סרטון ארוך מכמה סרטונים קצרים או לחבר בין סרטונים שונים, פשוט העלו את כולם אחד אחרי השני. כעת תוכלו לסדר את הסרטונים על פי הסדר הנכון עבורכם, על ידי הזזה פשוטה על הלוח שניצב מולכם.
באמצעות לחיצה על מקש העכבר הימני תוכלו לבחור בתפריט את האפשרויות השונות הנוגעות לסרטון כגון: גודל תצוגה או מאיזו נקודה מדויקת יתחיל השידור.
‎צעד שלישי: חיבור קבצי האודיו
כעת יש ללחוץ בלשונית ה-"בית" על האפשרות של הוספת מוזיקה, למצוא את קובץ האודיו שאותו רצינו ולהוסיף אותו לפרויקט. כעת על המסך יופיעו לכם שני הקבצים הללו זה לצד זה. במידה והחלטתם לערוך מספר סרטונים שונים, ניתן להוסיף לכל אחד מהם קובץ אודיו, אך יש להקפיד תמיד כי אורך הסרטון יהיה ארוך מקובץ האודיו.
כעת ניתן לגשת לתהליך ההטמעה עצמו.

הטמעה כוללת של הקובץ

כעת עליכם לשמור את הסרט ותיאורי האודיו שצרפתם אליו על ידי גישה ללשונית "בית" ומשם ל-"שמור סרט" ולבחור את המקום עליו הסרט יישמר. מיד לאחר מכן יתחיל תהליך ההטמעה ושמירת הסרטון – בהתאם לאורכו של הסרטון עצמו.

הוספת קבצי ההסבר מנקודה מסוימת

בכדי להוסיף את הקובץ רק מנקודה מסוימת בתוך הסרט, יש להפעילו ולהגיע אל הנקודה המדויקת בה תרצו להוסיפו ולעצור את ההקרנה. לאחר מכן גשו ללשונית "בית" בחרו "הוספת מוזיקה" ולאחר מכן באפשרות הספציפית יותר " הוספת מוזיקה מנקודה נוכחית". כעת יש לטעון או לבחור בקובץ האודיו הרצוי לנו ולשמור אותו כרגיל.

אם אתם מעוניינם להוסיף מספר קטעי הסבר לסרטון אחד, תוכלו לבצע זאת כך:

1. בחרו את הסרטון הרצוי.
2. הוסיפו את קובץ ההסבר הראשון מהנקודה בה אתם מעוניינים.
3. המשיכו לצפות בסרטון ובכל נקודה שבה זה נדרש עצרו את הסרטון והוסיפו קובץ מקדות זמן נוכחית כפי שעשינו בסעיפים הקודמים.
כלי שליטה על הסרטון וקובץ האודיו
לאחר ההוספה של הסרטונים והקבצים תוכלו לוודא שאתם משתמשים בהם בדרך הנוחה ביותר עבורכם. יש לגשת ללשונית "כלי מוזיקה וכלי וידאו".
שם תוכלו לשלוט על עוצמת הוקל, נקודות התחלה וסוף, חיתוכים ועמעומים נדרשים.
ה-movie maker הוא כלי נוח לשימוש, הניתן בחינם וידידותי למשתמש, כך שהוא מומלץ בחום להכנת סרטונים נגישים ונוחים לכלל הגולשים ברשת.