כתוביות לסרטי וידאו

סרטוני וידאו מעבירים מסרים מורכבים וחוויתיים ופונים לשני חושים בו זמנית- ראייה ושמיעה. אולם היתרון הגלום בהם עלול להפוך למכשול עבור משתמשים בעלי מוגבלויות ראייה או שמיעה. אנשים הלוקים בדיסלקציה ימצאו תועלת רבה יותר בהוראות הניתנות על גבי וידאו מאשר בטקסט כתוב. לעומתם אנשים לקויי שמיעה יזדקקו לטקסט המלווה בתמונות או וידאו מלווה בכתוביות. התועלת המופקת מסרטוני וידאו מופחתת כאשר קיימת מוגבלות שמיעה או ראיה.
כדי להקל על משתמשים מוגבלי ראיה או שמיעה יש להנגיש את סרטוני הוידאו בדרכים להלן:
1. יש להבטיח חלופות לקול- כתוביות לקריינות ולדיבור, תיאורים כתובים של הצלילים המשמעותיים להבנת הסרט.
2. יש להבטיח למידע החזותי – תיאורי אודיו.
3. יש לדאוג שהחלופות יופיעו תוך כדי העברת המידע המקורי.
4. יש לוודא שנגן הווידאו נגיש: לכפתורים יש חלופות טקסט, ניתן להפעיל אותו באמצעות מקלדת וכדומה.

הנחיות נגישות רלוונטיות

1.2.1 אודיו-בלבד ווידאו-בלבד (הקלטה מראש): הקלטות מוכנות מראש של אודיו-בלבד ושל וידאו-בלבד, למעט כאשר האודיו או הווידאו חלופיים לטקסט, ומסומנים כך באופן מפורש. (רמה A)
אודיו-בלבד מוקלט מראש: ספקו חלופה למדיה מבוססת-זמן המעבירה מידע שווה-ערך לתכנים המוקלטים מראש של אודיו-בלבד.
וידאו-בלבד מוקלט מראש: ספקו חלופה למדיה מבוססת-זמן או ערוץ אודיו המעבירים מידע שווה-ערך לתכנים המוקלטים מראש של וידאו-בלבד.
1.2.2 כתוביות (הקלטה מראש) : הצגת כתוביות לכל התכנים של האודיו המוקלט מראש במדיה מסונכרנת, למעט כאשר המדיה חלופית לטקסט והיא מסומנת כך באופן מפורש. (רמה A)
1.2.3 תיאורי אודיו או חלופה למדיה (מוקלטת מראש) : ספקו חלופה למדיה מבוססת-זמן או תיאור אודיו של תוכני וידאו מוקלטים מראש עבור מדיה מסונכרנת, למעט כאשר המדיה חלופית לטקסט ומסומנת כך באופן מפורש. (רמה A)
1.2.4 כתוביות (שידור חי) : הצגת כתוביות במדיה מסונכרנת עבור כל תכני האודיו המוקלטים מראש. (רמה AA)
1.2.5 תיאור אודיו (חי : ( הצגת תאור אודיו במדיה מסונכרנת עבור כל תכני הוידאו המוקלטים מראש. (רמה AA)
טכניקות להוספת כתוביות:
הוספת כתוביות לסרט וידאו ברשת יכולה להתבצע בשני אופנים:
Open Captions – הכתוביות מופיעות בגוף הסרט ונצרבות על גבי הסרטון באמצעות תוכנות מתקדמות לעריכת וידאו. היתרון העיקרי של השיטה הוא בשליטה מלאה על מראה הכתוביות. כמו כן לא נדרשת תמיכת נגן וידאו בהצגת הכתוביות. אך עלות ההפקה יקרה ומנועי החיפוש אינם מסוגלים לאתר את המידע הנצרב בסרט.

Close Captions הכתוביות נמצאות בקובץ טקסט נפרד במבנה XML ובו מידע אודות תזמון הופעת הכתוביות ותוכנן. המשתמש יכול לבחור האם להציג את הכתוביות או להסתירן. השיטה מסייעת למנועי חיפוש לאתר מידע המצוי בסרטון בעזרת ניתוח טקסט הכתוביות. יישום השיטה מחייב תמיכה של נגן הווידאו בהצגת הכתוביות, אך יתרונה הוא בכך שהיא מאפשרת לצרף באותה עת כתוביות בשפות שונות לאותו הסרטון ואף לספק כתוביות תרגום בזמן אמת. יתרון נוסף הוא בעלויות הזולות ופשטות התפעול היחסית של התוכנות להוספת כתוביות "סגורות". ישנן כמה תוכנות חינמיות יעילות.

מאחר ואין סטנדרט אחיד להצגת כתוביות בכל סוגי נגני הוידאו ברשת עליכם להתאים את פורמט קובץ הכתוביות לנגן. היעזרו ברשימת הקישורים להלן כדי ליצור כתוביות עבור פורמטים המרכזיים:
• כתוביות ל Quicktime
• כתוביות ל RealPlayer
• כתוביות ל Windows Media
• כתוביות ל Real-Time
כתוביות ל you tube . בהוספת כתוביות לסרטון בyoutube ניתן להגדיר את הצגת הכתוביות כברירת מחדל.

טכניקות להוספת תאורי אודיו

טכניקות להוספת תאורי אודיו

תאורי אודיו המתארים בקריינות את המתרחש על המסך מאפשרים לאנשים עם לקויות ראיה להבין את התכנים הויזואלים. הקשיבו למשל: קריינות בפורמט mp3 . תאורי אודיו המשולבים כחלק מהקריינות הינם הדרך היעילה ביותר לסייע למשתמש להבין את המתרחש. למשל: בכתבה בה מרואיין דובר יש לשלב את הקריינות הבאה לפני הופעתו "שאלנו את שר התחבורה כמה זמן תמשך בניית הרכבת הקלה בתל אביב". באופן כזה גם אנשים מוגבלי ראיה יבינו שהדובר הבא הוא שר התחבורה. אפשרות נוספת היא ליצור וידאו נוסף עם ערוץ סאונד ובו כל תאורי האודיו של הסרט.

להלן דוגמא לסרט וידאו ללא תאורי אודיו ודוגמא לאותו סרט עם תאורי אודיו.
סרט ללא תאורי אודיו

אותו סרט עם תאורי אודיו