הנגשת אתרי אינטרנט

החל מסוף שנת 2013 במדינת ישראל חל חיוב על הנגשה של אתרי אינטרנט, בהתאם למסמך “קווים מנחים לנגישות תכנים באינטרנט” מאת מכון התקנים

מסמך זה מגדיר קווים מנחים לביצוע הנגשת אתרים עבור אנשים עם מוגבליות.

במסמך זה מוגדר תקן AA – התקן בחוק הישראלי לנגישות אתרים.

תקן AA מציין 4 עקרונות להנגשה – תפיסה , תפעוליות נהירות ויציבות

תמונה נגישות אתרים

תפיסה

כל האלמנטים בדף צריכים להיות מונגשים , כך שקוראי המסך למיניהם יוכלו לזהות אותם, ולספק תיאור לכל אלמנט בדף,

כל תוכן שאינו טקסט – לדוגמא תמונה או כפתור , יצטרכו לקבל תיאור טקסטואלי. תוכן שהוא מדיה מבוסס זמן ( סרטונים , מצגות או אודיו) מחייב תמלול של הנתונים, על מנת שאדם עם לקויות ראייה יוכל לשמוע אותם בעזרת “קורא המסך”

בנוסף יש צורך להקל על המשתמשים בלייצר פריסה קלה יותר לתכנים על מנת למנוע איבוד מידע או מבנה המידע או הרצף , דבר נוסף הוא שימוש בקונטרסט בין החזית והרקע על מנת לאפשר זיהוי האלמנטים באתר ביתר קלות.

תפעוליות

תקן AA מחייב את האתרים בתפעול פשוט יותר במספר דרכים , שימוש בקיצורי מקשים במקום בפעולות עכבר, ושימוש במקלדת בכללי למעבר בין פונקציות ודפים.

מניעת התקפים אפליפטיים על ידי עיצוב מותאם – קצב הבהוב נמוך של מידע, מעברים איטייים של תכנים מתחלפים.

חברתנו מאפשרת ניווט קל באתרים שלכם בתצורה של מפת אתר שהיא ברת קריאה על ידי “קוראי מסך” תוך שימוש בתכונות ההנגשה המקובלות ברחבי העולם,לדוגמא – שימוש במקשים קבועים לפונקציות קבועות על מנת שגולש בכל שפה שיבחר לגלוש באתר יוכל בקלות להתמצא.

דבר נוסף החשוב לתפעול האתר הפשוט לאדם עם מוגבלות ראייה היא מפת אתר מסודרת ומפורטת כך שיוכל להגיע לכל נקודה חשובה באתר שלכם בלי צורך לטרוח יותר מדי, במקרה הזה , נוחות הלקוח היא גם אינטרס של העסק כיוון שכך יש סיכוי גבוהה יותר לרכישה או שימוש בשירות על ידי אותו לקוח פוטנציאלי.

נהירות

עקרון זה מדגיש את החשיבות בייצור טקסטים ואלמנטים ברורים ככל האפשר לקריאה והבנה.
על ידי שימוש בהנגשה של מסמכים המקושרים לדף, מכיוון שאת עקרון זה קשה לקיים בגלל גודש המידע יש צורך ביישום עקרון הנהירות בתהליכים העיקריים והחשובים באתר דוגמת מילוי טפסי טפסים  ופונקציות תשלום. 

דוגמה נוספת ליישום נהירות היא יצירת דף שהתכנים שלו משתנים לאורך זמן כך שלא תהיה זליגת נתונים בין מוצרים , ובשוגג קורא המסך יקריא למוצר מחיר של מוצר אחר.

יציבות

על מנת לאפשר אתר יציב יש להתאים את האתר למכשירים השונים( טאבלט/ סלולר / מחשב) כך שבכל המכשירים ובכל קוראי המסך השונים יוכל אדם עם מוגבלות לתפעל את האתר בצורה נוחה.

 

לאחר שהעלנו את כל העקרונות יש לזכור, שדילוג על אחד מין העקרונות הינו דילוג על כל העקרונות ,כיוון שכל אחד מהן לא יאפשר בפני עצמו לאדם בעל מוגבלות להסתדר באתר שלכם

ערבות הדדית ואחריות חברתית 

עמידה בתקן הנגישות הישראלי -AA

הכנת האתר ל  seo בצורה טובה יותר

הגדלת החשיפה לאתר

הימנעות מקנסות כספיים

התאמת האתר לכ- 1.6 מיליון אנשים עם מוגבלויות

השלבים להנגשת האתר

בדיקת האתר

אנו נבדוק את מורכבות אתר האינטרנט שלך את מספר התבניות הקיימות באתר וכלל האלמנטים שנדרש להם הנגשה 

קבלת הצעת מחיר

בסיום הבדיקה ועל פי ממצאיה תוגש לך הצעת מחיר המותאמת לצרכיך 

הטמעת מודול הנגשה

עם אישור הצעת המחיר אנו נטמיע את מודול הנגישות באתרך וכן נבצע התאמות נוספות יחודיות לאתרך זאת על מנת שאתרך יעמוד בדרישות תקן הנגישות הישראלי.

בדיקה חוזרת של האתר

בסיום תהליך הטמעת מודול הנגישו  וביצוע כל ההתאמות הנדרשות. אנו נבדוק את האתר פעם נוספת על מנת שנהיה בטוחים שאתרך נגיש על פי חוק ואינך חשוף לתביעות וקנסות כספיים

רוצה שננגיש לך את האתר ?

השאר פרטים ונציגינו ישמחו לתת לך הצעת מחיר