נגישות אתרים – הרבה מעבר לחוק

יש לכם אתר אינטרנט? הנגשת האתר תתרום לכם בהרבה מובנים

רבים חושבים שהנגשת האתר שלהם היא חשובה רק בגלל שזה רשום בחוק, והמפר אותו צפוי לקנס. למען האמת ישנם יתרונות נוספים לכך ואחד מהם היא האחריות החברתית שלכם כבעלי אתר להעניק שיוויון זכויות לאדם עם מוגבלות להינות ממה שיש לאתר שלכם להציע. יתרונות נוספים הם ההעדפה של גוגל של אתרים מונגשים והצגתם ראשונים במנוע החיפוש וגם כי אתם מרוויחים פה עוד קהל יעד פוטנציאלי שלא היה יכול להיות כזה אם האתר לא היה מונגש לו.
ישנן רמות הנגשה שונות A/AA/AAA , אשר הנפוצה מבינהן היא AA. למעשה, רמת ההנגשה AA היא הרמה הנדרשת בתקן הישראלי ת"י 5568. הנגשות אתרים לפי התקן, יאפשרו לאנשים עם מוגבלויות להשתמש באתרי האינטרנט כמו כל הגולשים האחרים. הנגשת האתרים נועדה לעזור לאנשים עם מוגבלויות כגון: לקות ראייה, שמיעה,פיזית/מוטורית וקוגנטיבית.

איך מנגישים אתר ללקויי ראייה?

בעוד שמעצבי אתרים בוחרים להשתמש בצבעים מסויימים באתר כדי שיהיה יפה ויוכל להעביר את המסר הנכון, לקויי ראייה ועיוורי צבעים צריכים התייחסות מיוחדות בכל הקשור לנראותו. כאשר מנגישים את האתר ללקויי ראייה צריכים לתת את הדגש על הצבעוניות, ניגודיות וגודל הטקסט. כך למשל, מכיוון שלקויי ראייה מתקשים עם ניגוד צבעים נמוך ישנה הנחיית נגישות רלבנטית המורה על רמת מינימום של ניגוד של טקסטים ותמונות.
אנשים ללא עיורוון צבעים מסוגלים להבחין בין סוגי הצבעים השונים, בעוד שעיוורי צבעים אינם מסוגלים. הבחנה בין אדום לירוק היא הקושי הנפוץ ביותר בעיוורון צבעים ונקראת בשם המקצועי "דלטוניזם". לכן, בכל הקשור לעוורי צבעים, ישנן הנחיות ברורות על כיצד יש לבצע את בחירת הצבעים באתר. לדוגמא, אסור להציג בסמיכות את צמדי הצבעים אדום וירוק, וצהוב וכחול.
ישנן הנחיות נוספות גם לגבי גודל הטקסט, פונט, הדגשות ואלמנטים וויזואליים נוספים הנדרשים בהנגשת אתרים תקנית לאנשים עם לקויות ראייה.
אם יש לכם אתר אינטרנט ואתם רוצים להנגיש אותו בצורה נכונה שתעמוד בדרישות החוק, אתם מוזמנים להתעייץ עם המומחים של webaccessible.

הנגשת אתרים לחרשים

באופן דומה למקרה של הנגשת אתרים ללקויי ראייה, נדרש על פי חוק גם להנגיש אתרים ללקויי שמיעה. גם להנגשת אתרים לחרשים וכבדי שמיעה יש הנחיות ברורות מאוד והן עוסקות בהוספת טקסטים ותמלול לתיאור המתרחש בסרטונים, פודקאסטים וקטעי קול אחרים.
הודות לאמצעים הטכניים המרובים הקיימים, ניתן להוסיף כתוביות באופן יחסית פשוט באופן ידני לסרטונים. ישנה אפשרות לעבודה ידנית אך קיימות בנוסף תוכנות מיוחדות המוסיפות כתוביות בצורה אוטומטית. יש להגיד שהאוטומציה לא תמיד מסונכרנת עד הסוף עם הוידאו ונדרשת התערבות נוספת להשלמת התהליך.
אם מושמע באתר קטע אודיו שאינו ויזואלי, על מנת להנגישו לחרשים יש להשתמש בתמלול. תמלול הוא הוספת המלל הנאמר באתר על מנת שגולשים חרשים יוכלו לקבל את התוכן בצורה שווה כשאר הגולשים. החדשות הטובות לבעלי האתרים הם שמנוע החיפוש גוגל תופס את התמלול כטקסט של האתר וכאשר מתבצעת סריקה של האתר הוא מקדם אותו לפי אותן מילות מפתח. באופן כללי, גוגל נותן ציון גבוה לאתרים נגישים והם יוצגו גבוה יותר ברשימה במנוע החיפוש.
אם אתם רוצים לשמוע עוד על נגישות אתרים לאנשי עם מוגבלויות ולקבל ייעוץ ממיטב המומחים של webaccessible, צרו קשר עם נציגנו ונענה בשמחה.