הנגשת אתרים – מכירים עולם חדש

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
5/5

הנגשת אתרים הפכה להיות חלק מהחוק הישראלי כבר בשנת 2013, ונכנסה לתוקף  רק באוקטובר 2017. מאז זכינו לראות שינויים מהותיים ברחבי הרשת – התפתחויות אתרים נגישים, אפליקציות שמישות והפיכת העולם הווירטואלי לידידותי יותר עבור בעלי מוגבלויות. אף על פי שרשת האינטרנט הישראלית הופכת לנגישה יותר עם כל יום שעובר, ישנם בעלי אתרים שאינם מבינים כיצד התהליך עובד, למי צריך לפנות ומה צריך לעשות. כדי להקל על הדרך, הנה עבורכם מדריך קצר שינחה אתכם במהלך השלבים השונים ויסביר לכם למי כדאי לפנות, למה, כמה ואיך לעשות זאת.

הנגשת אתרים – מתחילים מההתחלה

סקירת האתר

לכל אתר ישנן מגוון אופציות הקיימות בתוכו. בין אם מדובר על מסמכים או טפסים שונים הניתן למלא, אפליקציות בהן אפשר לעשות שימוש או דפים שונים הקיימים באתר. כדי להבין איך להתחיל את מלאכת ההנגשה יש לעבור ולסקור את האפשרויות הקיימות, לגלות היכן יש לעשות התאמות גדולות, אלו מקומות מצריכים שינויים מינוריים ואלו דברים שווה לכתוב או להעלות מחדש כדי למנוע עבודה סיזיפית וגדולה מדי. הנגשת אתרים מצריכה תהליך בירור וסקירה כך שניתן יהיה לעשות סיכום ולהכין תכנית פעולה כוללת עבור האתר כולו.

אפשרויות נגישותהנגשת אתרים

אתר בינוני יכול להכיל בין מאות לאלפי עמודים, אך אתר גדול וותיק יכול להכיל כבר עשרות אלפי דפים ואפילו למעלה מזה. לעבור על כל אלו בצורה ידנית, לסרוק כל פריט ולהחליט על גורלו אינו יעיל מבחינת זמן ולעיתים אף בלתי אפשרי. למקרים כאלו מומלץ להשתמש במערכות נגישות אוטומטיות הניתנות להטמעה על גבי הדפים הקיימים. מערכות אלו עושות הנגשות אוטומטיות אפילו של טקסט, וכך מאפשרות לאתר להפוך לנגיש בקלות רבה יותר. יש לציין כי מחירים של מערכות כאלו יכול להיות גבוה בגלל הצורך בהתאמה ספציפית לכל מערכת, אך לעיתים זהו הפתרון היחיד עבור אתרי ענק. למרות העדיפות של מערכות אלו, הן אינן חפות מטעויות, ולכן חשוב לערוך הגהות מקומיות ולבחון את תוצאות ההנגשה האוטומטית כדי לראות שאתם אכן יכולים לעדכן את גולשי האתר על הנגשת אתרים נכונה וברמה גבוהה שעונה על דרישות הבסיס.

 

רמת נגישותהנגשת אתרי אנטרנט - אילוסטרציה

חשוב לזכור כי החוק קבע רמת נגישות בסיסית אליה צריך להגיע בכדי שהאתר יענה על הדרישות של הנגשת אתרים. רמת נגישות זו הינה AA והיא דורשת מספר דרישות השייכות לעולם העיצוב, התוכן והעברת המסרים. לפני שניגשים להנגשה יש לבדוק שאכן האתר עונה על לשון החוק ויש להנגיש אותו. לאחר מכן כדאי לבחון אלו פריטים כבר עונים באופן טבעי על רמת ההנגשה AA ורק לאחר מכן להתחיל ולעבור על האתר כולו. לעיתים תופתעו לגלות כי חלק מהפריטים כבר עונים על ההגדרה של הנגשת אתרים ואינם זקוקים לעבודה כלל, ומהצד השני – גם אזורים שחשבתם שהם מונגשים עלולים להצריך עבודה נוספת כדי להגיע לרמת הדרישות של החוק.

 

שיתוף פעולה כללי

הנגשת אתרים אינה תהליך שיכול להתבצע על ידי אדם בודד ומצריכה מערך שלם של עובדים מעורבים ומחויבים לנושא. חשוב לזכור כי לאתר ישנם שותפים רבים: מתכנתים, מעצבים, כותבי תוכן, מנהלים ועוד. לכל אחד ואחד יש חלק בתהליך של הנגשת אתרים ובהתייחסות לדרישות הנגישות לעבודות הבאות. הקפידו לוודא שאכן כל אנשי הצוות מודעים לצורך בהנגשה, כיצד כל אחד יכול לעשות זאת בתחומו ונסו לוודא כי שיתוף הפעולה אכן מקיף את כל תחומי האתר והעבודה הנדרשת בו.

למידע וקבלת הצעת מחיר להנגשת האתר שלך התקשר/י  03-9780000
או השאירו פרטיכם כאן ונחזור אליכם בהקדם

צוות myinspire